Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kate Spade Viscose Spandex Mini Dress Size 8 Black A line Stretch Round Neck Y2K
$48.97 $39.18
Material: Viscose-Elastane-Polyamide
Dress has 2 slant pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 33″ (16.5×2) – Waist: 33″ (16.5×2) – Hips:
39″(19.5×2) – Length: 33.5” – Interior Hem: 2.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest | 33 in |
| Neckline | Round Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Hips | 38 in |
| Accents | Zipper |
| Dress Length | Mini |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 33 in |
| Style | ["A-Line Dress", "Mini"] |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short sleeves |
| Garment Care | Dry Clean |
| Color | Black |
| Sleeve Type | Cap Sleeve |
| Material | Viscose-Spandex-Polyamide |
| Modified Item | No |
| Size Type | Regular |
| Design Features | Beaded |
| Theme | Designer |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | kate spade new york |
Material: Viscose-Elastane-Polyamide
Dress has 2 slant pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 33″ (16.5×2) – Waist: 33″ (16.5×2) – Hips:
39″(19.5×2) – Length: 33.5” – Interior Hem: 2.0″





















Reviews
There are no reviews yet.