Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kenneth Cole Faux Leather Moto Jacket Size L Cognac Asymmetrical Notch Collar
$59.97 $47.98
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Faux Leather |
| Chest | 41 in |
| Closure | Zip |
| Occasion | Casual |
| Size | L |
| Fabric Type | Leather |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Jacket |
| Features | ["Collared", "Inner Pockets", "Lined", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Athletic |
| Size Type | Regular |
| Type | Jacket |
| Theme | City |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Kenneth Cole |
Picture can appear darker than the original item
Item features:
- Glossy zippers for a road -worthy edge
- Front zip closure
- Long sleeves with zip hem
- Zip pockets
- Spot clean
- 100% Polyurethane with viscose backing
Approximate measurement – Garment flat- Measured on one side
Armpit to armpit: 41″(20.5×2)
Sleeve, shoulder to cuff: 25.5”
Length, from back of collar seam to hem:22″



























Reviews
There are no reviews yet.