Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Jessica London Leather Jacket Size 22W 2 in 1 Removable Faux Collar Full Zip
$47.97 $38.38
Material: Leather – Lining: Polyester
Jacket has 2 zippedĀ pockets
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
- Shoulder to shoulder: 38″(19×2)
- Armpit to armpit: 41″(25.5×2)
- Shoulder to cuff: 24.5″
- Length, from back of collar seam to hem: 30″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Outer Shell Material | Leather |
| Chest | 41 in |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Travel"] |
| Size | 22W |
| Fabric Type | Leather |
| Accents | Collar |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Leather Jacket |
| Features | ["Lined", "Pockets", "Removable Collar", "Zipper", "Full Zip"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Modified Item | No |
| Fit | Relaxed |
| Size Type | Plus |
| Type | Jacket |
| Theme | ["City", "Classic", "Outdoor", "Preppy"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Jessica London |
Material: Leather – Lining: Polyester
Jacket has 2 zippedĀ pockets
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
- Shoulder to shoulder: 38″(19×2)
- Armpit to armpit: 41″(25.5×2)
- Shoulder to cuff: 24.5″
- Length, from back of collar seam to hem: 30″







































Reviews
There are no reviews yet.