Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kivari Lani Front Tie Dress S Green Floral Keyhole Midi Ruffle High Low Smocked
$47.97 $38.38
Material: Rayon
Dress has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 27″(13.5×2) – Pit to pit: 35″
(17.5×2) – Waist: 24″ -34’’ (12 to17 x2) – Hips: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 25” – Length: 51”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Neckline | V-Neck |
| Closure | Tie |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Holy Communion", "Travel"] |
| Size | S |
| Garment Care | Hand Wash Only |
| Color | Green |
| Sleeve Type | Raglan Sleeve |
| Material | Rayon |
| Accents | Ruffle |
| Dress Length | Midi |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 24 in -34 in |
| Style | ["Fit & Flare", "Overall Dress"] |
| Theme | ["Bohemian", "Countries"] |
| Features | ["Keyhole Neck", "Lightweight", "Lined", "Smocked"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | Australia |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kivari |
Material: Rayon
Dress has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 27″(13.5×2) – Pit to pit: 35″
(17.5×2) – Waist: 24″ -34’’ (12 to17 x2) – Hips: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 25” – Length: 51”



























Reviews
There are no reviews yet.