Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Koman Sport Men 2PC Track Jacket XXL PantS 40X32 Faux Suede Patchwork Navy New
$168.97 $135.18
Material: Polyester
Pant has 2 side pockets, 2 back pockets- Loops for belt
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Jacket: Shoulder to shoulder: 52” (26×2)-Chest: 56” (28×2)-Shoulder to cuff: 26’’-Length: 37’’
Pant: Waist: 40″(20×2) – Rise: 15.5” -Inseam: 32″ – Length: 46’’ – Leg Opening: 11″
1 in stock
| Weight | 4.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 14.0 × 4.0 in |
| Chest | 58 in |
| Closure | Pullover |
| Neckline | Crew Neck |
| Occasion | ["Casual", "Travel"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 2XL |
| Fabric Type | Faux Suede |
| Vintage | No |
| Rise | 15.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 34.5 in |
| Waist | 40 in |
| Style | Sweatpants |
| Features | Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Navy |
| Set Includes | ["Track Jacket", "Track Pants"] |
| Material | ["Polyester", "Faux Suede"] |
| Fit | Athletic |
| Size Type | Big & Tall |
| Type | Tracksuit |
| Leg Style | Straight |
| Theme | ["Disco", "Hip Hop"] |
| Country of Origin | Korea, Republic of |
| Performance/Activity | ["Gym & Training", "Hiking", "Motorcycle"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Koman Sport Outerwear |
Material: Polyester
Pant has 2 side pockets, 2 back pockets- Loops for belt
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Jacket: Shoulder to shoulder: 52” (26×2)-Chest: 56” (28×2)-Shoulder to cuff: 26’’-Length: 37’’
Pant: Waist: 40″(20×2) – Rise: 15.5” -Inseam: 32″ – Length: 46’’ – Leg Opening: 11″



























Reviews
There are no reviews yet.