Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Lauren Ralph Lauren Wool Silk Size 44L Ultraflex Performance Sport Coat New
$94.97 $75.98
Material: Wool-Silk
Suit has 3 faux pockets – Suit has 3 insidepockets
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 50″(2.5×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 30.5”
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 5.0 × 3.0 in |
| Outer Shell Material | Wool-Silk |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Formal", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 44L |
| Accents | Pockets |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Collar Style | Notch |
| Style | Suit |
| Features | ["All Seasons", "Lightweight", "Lined", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest Size | 50 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Chestnut |
| Lining Material | Polyester |
| Insulation Material | Polyester |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Model | Ultraflex |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Mexico |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Lauren Ralph Lauren |
Material: Wool-Silk
Suit has 3 faux pockets – Suit has 3 insidepockets
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 50″(2.5×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 30.5”



























Reviews
There are no reviews yet.