Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LA ROUGE Mette Cotton Dress S/M Cold Sand Loose Sundress Langelook Boho Flowy
$65.97 $52.78
- The LA ROUGE Mette Cotton Dress is a stylish and versatile option for women
- Made from high-quality cotton in a solid beige color, this loose sundress features a V-neckline and long sleeves, offering a comfortable and relaxed fit.
- Comes with pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 40″ (20×2) – Shoulder to cuff: 21” – Length:49”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Chest | 40 in |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Neckline | V-Neck |
| Closure | Pullover |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Holy Communion", "Party/Cocktail"] |
| Size | S |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Beige |
| Material | Cotton |
| Dress Length | Long |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Style | ["Maxi", "Sundress"] |
| Theme | ["Designer", "Minimalist"] |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Country of Origin | Denmark |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | La Rouge |
- The LA ROUGE Mette Cotton Dress is a stylish and versatile option for women
- Made from high-quality cotton in a solid beige color, this loose sundress features a V-neckline and long sleeves, offering a comfortable and relaxed fit.
- Comes with pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 40″ (20×2) – Shoulder to cuff: 21” – Length:49”

























Reviews
There are no reviews yet.