Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LARRY LEVINE 2PC Black Polyester Rayon Stretch Short Sleeves Pant Suit Size 4
$44.97 $35.98
Material: Spandex-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Suit has 2 pockets-Panthas 2 side pockets-loops for belt
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 11”-Length: 19.5”
Pant: Waist: 29″(14.5×2)– Rise: 10.5” -Inseam: 32″ – Length: 41.5”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 4 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Rayon |
| Size (Women's) | 4 |
| Vintage | No |
| Rise | 10.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Larry Levine |
Material: Spandex-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Suit has 2 pockets-Panthas 2 side pockets-loops for belt
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 11”-Length: 19.5”
Pant: Waist: 29″(14.5×2)– Rise: 10.5” -Inseam: 32″ – Length: 41.5”





















Reviews
There are no reviews yet.