Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LARRY LEVINE 2PC Multicolor Polyester Rayon Spandex Lined Pant Suit Size 8
$46.00 $36.80
Beautiful and elegantPant Suit in great condition
Material: Polyester-Rayon -Spandex &Lining: Polyester
Pant and Suit are fullylined
Pant has 2 faux back pockets- 2 side pockets – loops for belt
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 23”-Length:39.5”
Pant: Waist: 32″(16×2)– Rise: 11.5” -Inseam: 31.5″ – Length: 40.5’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Rayon |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Jacket/Coat Length | Mid Length |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 32 in |
| Color | Multicolor |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester-Rayon -Spandex |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Larry Levine |
Beautiful and elegantPant Suit in great condition
Material: Polyester-Rayon -Spandex &Lining: Polyester
Pant and Suit are fullylined
Pant has 2 faux back pockets- 2 side pockets – loops for belt
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 23”-Length:39.5”
Pant: Waist: 32″(16×2)– Rise: 11.5” -Inseam: 31.5″ – Length: 40.5’’



























Reviews
There are no reviews yet.