Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Larry Levine Polyester Rayon Stretch Suit Skirt Size 8 Brown Striped Pant 2PC
$58.00 $46.40
Material: Material-Rayon-Spandex &Lining:Polyester
Suit skirt &Pant arefully lined / Pant has loops for belt- 2 side pockets
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder to shoulder:33″(16.5×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 25”- Length:27”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 40″(20×2) – Length:23.5”
Pant: Waist:30″(15×2) – Rise:12””-Inseam:31.5″ – Length:41.5’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 14.0 × 4.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Fabric Type | Rayon |
| Size (Women's) | 8 |
| Rise | 12 In |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31.5 in |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 37 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants", "Skirt"] |
| Modified Item | No |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | Business |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Larry Levine |
Material: Material-Rayon-Spandex &Lining:Polyester
Suit skirt &Pant arefully lined / Pant has loops for belt- 2 side pockets
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder to shoulder:33″(16.5×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 25”- Length:27”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 40″(20×2) – Length:23.5”
Pant: Waist:30″(15×2) – Rise:12””-Inseam:31.5″ – Length:41.5’’

























Reviews
There are no reviews yet.