Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LARRY LEVINE Women 2PC Gray Polyester Lined Notch Collar Skirt Suit Size 10
$43.97 $35.18
Material & Lining:Polyester
Suit ad skirt are lined- Suit has 2 faux pockets-Skirt has a slit on each side of the skirt
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 22”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 24.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Hips | 40 in |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | Business |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Larry Levine |
Material & Lining:Polyester
Suit ad skirt are lined- Suit has 2 faux pockets-Skirt has a slit on each side of the skirt
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 22”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 24.5”





























Reviews
There are no reviews yet.