Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Lauren Ralph Lauren Black Label Wool Double Breasted 16 Navy Old Money Timeless
$100.00 $80.00
Blazer has 2 faux pockets
Material: Wool/ Lining: Polyester
Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff: 25”- Length: 28.5”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Wool-Spandex |
| Chest | 45 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 16 |
| Fabric Type | Knit |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Navy |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Lauren Ralph Lauren |
Blazer has 2 faux pockets
Material: Wool/ Lining: Polyester
Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff: 25”- Length: 28.5”























Reviews
There are no reviews yet.