Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Lauren Ralph Lauren Black Microfiber Belted Removeable Liner Trench Coat SZ 40S
$68.97 $55.18
Material: Microfiber – Polyester
Removable Liner: Acetate-Wool-Viscose
Coat has 2 front pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 42″(21×2) – Pit to pit: 52″(26×2) – Shoulder to cuff: 28” – Length: 46”
Out of stock
| Weight | 4.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Outer Shell Material | MicroFiber |
| Closure | ["Belt", "Button"] |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 40S |
| Fabric Type | Microfiber |
| Accents | ["Belt", "Buckle", "Button"] |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Warmth Weight | warm |
| Collar Style | Band |
| Style | Trench Coat |
| Personalized | No |
| Features | ["Belted", "Pockets", "Removeable Liner"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Long |
| Pattern | Solid |
| Character | None |
| Manufacturer Color | black |
| Chest Size | 52 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | Polyester |
| Color | Black |
| Insulation Material | Acetate-Wool-Viscose |
| Fit | Relaxed |
| Size Type | Regular |
| Type | Coat |
| Model | none |
| Theme | Classic |
| Performance/Activity | None |
| Character Family | None |
| Product Line | none |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Lauren Ralph Lauren |
Material: Microfiber – Polyester
Removable Liner: Acetate-Wool-Viscose
Coat has 2 front pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 42″(21×2) – Pit to pit: 52″(26×2) – Shoulder to cuff: 28” – Length: 46”



























Reviews
There are no reviews yet.