Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Lauren Ralph Lauren Maxi Ball Gown Dress Size 12 Black Black Sequin Mesh Stretch
$69.97 $55.98
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 37″ (18.5×2) – Waist: 32″ (16×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 59.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Chest | 37 in |
| Neckline | V-Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 12 |
| Fabric Type | Mesh |
| Accents | ["Sequin", "Zipper"] |
| Dress Length | Long |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 32 in |
| Style | ["Maxi", "Overall Dress"] |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Material | Polyester-Elastane |
| Size Type | Regular |
| Theme | Designer |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Ralph Lauren |
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 37″ (18.5×2) – Waist: 32″ (16×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 59.5”



























Reviews
There are no reviews yet.