Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Lauren Ralph Lauren Wool Blazer Suit Size 8 Multicolor Striped Lined pockets
$48.97 $39.18
Blazer has 2 pockets
Material: Wool & Lining: Acetate
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 34’’(17×2)
Armpit to armpit: 39″(19.5×2)
Sleeve, shoulder to cuff:24”
Length, from back of collarseam to hem:25″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Wool |
| Chest | 39 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual"] |
| Size | 8 |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Striped |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | Acetate |
| Color | Multicolor |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Philippines |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Lauren Ralph Lauren |
Blazer has 2 pockets
Material: Wool & Lining: Acetate
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 34’’(17×2)
Armpit to armpit: 39″(19.5×2)
Sleeve, shoulder to cuff:24”
Length, from back of collarseam to hem:25″





















Reviews
There are no reviews yet.