Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Jones Studio Women Polyester Blazer Suit Size 16W Merlot Lined Notch Collar New
$42.97 $34.38
Material & Lining:Polyester / Blazer has Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder to shoulder:34″(17×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 23.5”-Length: 25.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 46 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16W |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Merlot |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic", "Elegant"] |
| Country/Region of Manufacture | Bangladesh |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Jones Studio |
Material & Lining:Polyester / Blazer has Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder to shoulder:34″(17×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 23.5”-Length: 25.5”



















Reviews
There are no reviews yet.