Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Lauren Ralph Lauren Wool Polyester Tuxedo Black Blazer 40R Black Label One vent
$120.00 $96.00
Material: Wool-Polyester-Stretch & Lining: Polyester
Blazer has linings – Blazer has 3 faux pockets-2 inner pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2)
– Shoulder to cuff: 24.5” – Length: 29.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.0 × 10.0 × 3.0 in |
| Outer Shell Material | Wool-Polyester |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Formal", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 40R |
| Accents | Pockets |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Collar Style | Peak |
| Style | Suit |
| Features | ["All Seasons", "Lightweight", "Lined", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Insulation Material | Polyester |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Model | Tuxedo |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Indonesia |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Lauren Ralph Lauren |
Material: Wool-Polyester-Stretch & Lining: Polyester
Blazer has linings – Blazer has 3 faux pockets-2 inner pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2)
– Shoulder to cuff: 24.5” – Length: 29.5”

























Reviews
There are no reviews yet.