Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Lauren Ralph Lauren Wool Silk Suit 46L Pants 40×30.5 Black Label Slim Fit Notch
$189.97 $151.98
Material: Wool -Silk
Suit has faux pockets – Pant has 2 back and 2 side pockets and loops for belt
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2) – Shoulder to cuff: 27” – Length:32.5”
Pant: Waist: 40″(20×2) – Rise: 14” -Inseam: 30.5″ – Length: 42’’ – Leg Opening: 9″ – Interior Hem: 2″
1 in stock
| Weight | 4.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 46 |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Vintage | No |
| Rise | 14 in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | 2 Piece |
| Features | Inner Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Chest Size | 47 in |
| Waist Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Front Type | Flat Front |
| Material | Wool-Silk |
| Jacket Vent Style | Double-Vented |
| Fit | Slim |
| Size Type | Big & Tall |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Slim |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Lauren Ralph Lauren |
Material: Wool -Silk
Suit has faux pockets – Pant has 2 back and 2 side pockets and loops for belt
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2) – Shoulder to cuff: 27” – Length:32.5”
Pant: Waist: 40″(20×2) – Rise: 14” -Inseam: 30.5″ – Length: 42’’ – Leg Opening: 9″ – Interior Hem: 2″



































Reviews
There are no reviews yet.