Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Boss Hugo Boss Wool Stretch Men Dress Pants Size 36S X 29 Black Elegant Business
$39.97 $31.98
Material: Elastane-Virgin Wool
Pant has 2 back and 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Waist: 29″(14.5×2) – Rise: 12” -Inseam: 29″ – Length: 38.5’’- Leg Opening: 8.5″ – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Closure | ["Button", "Zip"] |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Wedding"] |
| Size | 36S |
| Accents | ["Button", "Zipper"] |
| Rise | 12 In |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 29 in |
| Style | Dress Pants |
| Features | ["Pockets", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Front Type | Flat Front |
| Material | Wool-Stretch |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants |
| Leg Style | Straight |
| Theme | Preppy |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Hugo Boss |
Material: Elastane-Virgin Wool
Pant has 2 back and 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Waist: 29″(14.5×2) – Rise: 12” -Inseam: 29″ – Length: 38.5’’- Leg Opening: 8.5″ – Interior Hem: 1.5″

















Reviews
There are no reviews yet.