Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le’ AL.X Woven Crepe Cargo Pant 0 Black High Rise Wide Leg Pleated Front Trendy
$78.97 $63.18
Material: Spandex-Rayon-Polyester & Lining: Rayon
Wove fabric-wide leg and high rise waist-loops for belt-cargo pockets
Pant has Lining – Pant has 2 slant pockets and 2 faux back pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Waist: 27″(13.5×2) –Rise: 13.5” -Inseam: 28″ – Length: 32’’ – Leg Opening: 10.5″ -Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.0 × 8.0 × 4.0 in |
| Closure | ["Zip", "Hook and eye"] |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 0 |
| Fabric Type | Crepe |
| Accents | ["Zipper", "Stretch"] |
| Vintage | No |
| Rise | 13.5 in |
| Department | Women |
| Inseam | 32 in |
| Style | Cargo |
| Features | ["Pockets", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Waist Size | 27 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Front Type | Pleated |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Fit | Relaxed |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants |
| Leg Style | Wide-Leg |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le AL.X |
Material: Spandex-Rayon-Polyester & Lining: Rayon
Wove fabric-wide leg and high rise waist-loops for belt-cargo pockets
Pant has Lining – Pant has 2 slant pockets and 2 faux back pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Waist: 27″(13.5×2) –Rise: 13.5” -Inseam: 28″ – Length: 32’’ – Leg Opening: 10.5″ -Interior Hem: 1.0″





















Reviews
There are no reviews yet.