Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Adrianna Papell Acrylic Polyester Metallic Blazer Size 8 Red Beaded Collarless
$36.97 $29.58
Approximate measurement-Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 33’’(16.5×2)
Armpit to armpit: 37″(18.5×2)
Sleeve, shoulder to cuff:23.5”
Length, from back of collarseam to hem:22.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Insulation Material | Polyester |
| Outer Shell Material | Polyester-Acrylic-Metallic |
| Chest | 37 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Fabric Type | Tweed |
| Accents | Beaded |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | Collarless |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Lining Material | Acetate |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Adrianna Papell |
Approximate measurement-Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 33’’(16.5×2)
Armpit to armpit: 37″(18.5×2)
Sleeve, shoulder to cuff:23.5”
Length, from back of collarseam to hem:22.5″



















Reviews
There are no reviews yet.