Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Blazer Size 8 Beige Shiny Lined Stand Up Collar 1PC Geometric
$24.97 $19.98
Blazer is fully lined
Approximate measurement -Garment flat-Measured on one side
Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2)
Armpit to armpit: 38 “(19×2)
Arm Length (Shoulder toArmpit):24 ’’
Length, from back ofcollar seam to hem:24.5’’
1 in stock
| Weight | 1.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 38 In |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Fabric Type | Silk |
| Accents | Shiny |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 35 in |
| Style | Jacket |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Shoulder to cuff | 24 in |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Geometric |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Beige |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | Shiny |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Blazer is fully lined
Approximate measurement -Garment flat-Measured on one side
Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2)
Armpit to armpit: 38 “(19×2)
Arm Length (Shoulder toArmpit):24 ’’
Length, from back ofcollar seam to hem:24.5’’

















Reviews
There are no reviews yet.