Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Pant Size 6 Suit Size 8 Black Striped Lined Faux Pockets 2PC
$36.97 $29.58
Material & Lining:Polyester
Pant and suit are lined – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder:33″(16.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 23.5”
Pant: Waist: 31″(15.5×2)– Rise: 12” -Inseam: 32″ – Length: 43”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 6-8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 6-8 |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Business |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining:Polyester
Pant and suit are lined – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder:33″(16.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 23.5”
Pant: Waist: 31″(15.5×2)– Rise: 12” -Inseam: 32″ – Length: 43”





















Reviews
There are no reviews yet.