Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Rayon Pant Suit Size 8 Black Business Notch Collar Pockets 2PC
$39.97 $31.98
Material: Polyester-Rayon & Lining: Polyester / Suit and Pant have Lining
Suit has pockets-Lining was fixed
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2)- Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 26.5”
Pant: Waist: 30″(15×2) – Rise: 12.5” -Inseam: 31.5″ -Length: 43” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Rise | 12.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Flecked |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | Business |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Le Suit |
Material: Polyester-Rayon & Lining: Polyester / Suit and Pant have Lining
Suit has pockets-Lining was fixed
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2)- Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 26.5”
Pant: Waist: 30″(15×2) – Rise: 12.5” -Inseam: 31.5″ -Length: 43” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 1.5″





























Reviews
There are no reviews yet.