Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Skirt Size 18 Black White Pinstriped Notch Collar Lined 2PC
$52.97 $42.38
Beautiful and elegant Skirt Suit in excellent condition
Material: Polyester & Lining: Acetate / Suit and Skirt haveLining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 46″(23×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 38″(19×2) – Hips: 48″(24×2) – Length: 27.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Workwear"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 18 |
| Hips | 48 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Pleated"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Pinstripe |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 46 in |
| Waist Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-White |
| Lining Material | Acetate |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Beautiful and elegant Skirt Suit in excellent condition
Material: Polyester & Lining: Acetate / Suit and Skirt haveLining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 46″(23×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 38″(19×2) – Hips: 48″(24×2) – Length: 27.5”

























Reviews
There are no reviews yet.