Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Polyester Skirt Suit 14 Twill Bordeaux Shawl Collar Cocktail 2PC New
$72.00 $57.60
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 23”
Skirt: Waist: 36″(18×2) – Hips: 43″(21.5×2) – Length: 24”
– Interior Hem: 1.3″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Twill |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Bordeaux |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Front Type | Pleated Front |
| Material | 100% Polyester |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 43 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 23”
Skirt: Waist: 36″(18×2) – Hips: 43″(21.5×2) – Length: 24”
– Interior Hem: 1.3″



























Reviews
There are no reviews yet.