Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Separates Women Polyester Blazer Size 18 Black Striped Career 1PC Lined
$27.97 $22.38
Blazer is fully lined
Approximate measurement -Garment flat-Measured on one side
Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2)
Armpit to armpit: 47 “(23.5×2)
Arm Length (Shoulder toArmpit):25’’
Length, from back ofcollar seam to hem:25 ’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 47 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Travel"] |
| Size | 18 |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Striped |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Insulation Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | City |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Blazer is fully lined
Approximate measurement -Garment flat-Measured on one side
Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2)
Armpit to armpit: 47 “(23.5×2)
Arm Length (Shoulder toArmpit):25’’
Length, from back ofcollar seam to hem:25 ’’

















Reviews
There are no reviews yet.