Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Viscose Blend Skirt Suit 18 Embroidered Beaded Short Sleeves 2PC New
$74.97 $59.98
Material: Viscose Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Skirt has 2 faux pockets – Skirt has Elastic on waist
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2)- Shoulder to cuff: 10”- Length: 29”
Skirt: Waist: 36″(18×2) – Hips: 46″(23×2) – Length: 26”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 18 |
| Hips | 46 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 18 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Embroidered"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 46 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 36 in |
| Color | White |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | ["Polyester", "Polyester-Viscose-Rayon"] |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Le Suit |
Material: Viscose Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Skirt has 2 faux pockets – Skirt has Elastic on waist
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2)- Shoulder to cuff: 10”- Length: 29”
Skirt: Waist: 36″(18×2) – Hips: 46″(23×2) – Length: 26”- Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.