Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LE SUIT Women Polyester Blazer Size 12 Burgundy Lined Notch Collar Lined 1PC
$24.97 $19.98
Material & Lining:Polyester
Blazer have Lining and 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 24”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 42 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12 |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 38 in |
| Style | Blazer |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Maroon |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining:Polyester
Blazer have Lining and 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 24”

















Reviews
There are no reviews yet.