Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Le Suit Women Polyester Skirt Suit 14 Burnt Orange 3/4 Sleeves Textured 2PC
$47.97 $38.38
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2)- Shoulder to cuff: 19”- Length: 20.5”
Skirt: Waist: 34″(17×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 26”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Burnt Orange |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Front Type | Flat Front |
| Material | 100% Polyester |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Hip Size | 44 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2)- Shoulder to cuff: 19”- Length: 20.5”
Skirt: Waist: 34″(17×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 26”- Interior Hem: 1.5″



















Reviews
There are no reviews yet.