Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Lilly Pulitzer Women Cotton Dress Size 6 Pink Floral Ruffle Sleeves Lined Dress
$38.97 $31.18
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Pit to pit: 36″(18×2) – Waist: 36″(18×2) – Hips: 41″(20.5×2)- Shoulder to cuff: 12.5”- Length: 37”
1 in stock
| Weight | 0.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Neckline | Round Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Casual"] |
| Size | 6 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Pink |
| Material | 100% Cotton |
| Accents | Ruffle |
| Dress Length | Short |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 36 in |
| Style | A-Line |
| Theme | Relaxed |
| Features | ["Collarless", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Lilly Pulitzer |
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Pit to pit: 36″(18×2) – Waist: 36″(18×2) – Hips: 41″(20.5×2)- Shoulder to cuff: 12.5”- Length: 37”



















Reviews
There are no reviews yet.