Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Liz Baker Women Polyester Pant 14 Suit 16 Red Notch Collar Lined 2PC New
$69.69 $55.75
Material & Lining: Polyester – Pant has 2 faux pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 27”
Pant: Waist: 35″(17.5×2) – Rise: 14” -Inseam: 29.5″ – Length: 40.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14-16 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Rise | 14 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 45 In |
| Waist Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Cambodia |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Liz Baker |
Material & Lining: Polyester – Pant has 2 faux pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 27”
Pant: Waist: 35″(17.5×2) – Rise: 14” -Inseam: 29.5″ – Length: 40.5”























Reviews
There are no reviews yet.