Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LIZ CLAIBORNE 2PC Pink Brown Polyester Acrylic Stand Up Collar Pant Suit Size 8
$49.00 $39.20
Beautiful and elegant Pant Suit in excellent condition
Material: Polyester -Acrylic / Lining: Polyester
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 26.53”
Pant: Waist: 30″(15×2) – Rise: 13” -Inseam: 31.5″ – Length: 42.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Department | Women |
| Inseam | 31 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Spring", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 39 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Pink – Brown |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester -Acrylic |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Liz Claiborne |
Beautiful and elegant Pant Suit in excellent condition
Material: Polyester -Acrylic / Lining: Polyester
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 26.53”
Pant: Waist: 30″(15×2) – Rise: 13” -Inseam: 31.5″ – Length: 42.5”























Reviews
There are no reviews yet.