Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Liz Claiborne Polyester Spandex Skirt Suit 8 Madarin Pleated Cocktail 2PC New
$74.97 $59.98
Item is lighter than the pictures
Material: Spandex-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 22”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length:23” – Interior Hem: 1.5″
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Pleated"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 28 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Mandarin |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Spandex |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Hip Size | 39 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Liz Claiborne |
Item is lighter than the pictures
Material: Spandex-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 22”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length:23” – Interior Hem: 1.5″



























Reviews
There are no reviews yet.