Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Liz Claiborne Polyester Sweater Top Pant Size 8P Black White Short Sleeves
$38.97 $31.18
Material & Lining: Polyester
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 7.5”- Length: 22”
Pant: Waist: 30″(15×2) – Rise: 12.5” -Inseam: 30″ – Length: 40.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 8P |
| Vintage | No |
| Rise | 12.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | White -Black |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Liz Claiborne |
Material & Lining: Polyester
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 7.5”- Length: 22”
Pant: Waist: 30″(15×2) – Rise: 12.5” -Inseam: 30″ – Length: 40.5”





















Reviews
There are no reviews yet.