Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Liz Claiborne Tweed Pencil Skirt Size 8 Verdant Green Blue Front Slit Career New
$35.97 $28.78
Material: Rayon-Acrylic-Polyester & Lining: Polyester
Skirt has Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 22”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.0 × 8.0 × 2.0 in |
| Closure | Zip |
| Occasion | Business|Party/Cocktail |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Size | 8 |
| Hips | 38 in |
| Color | Green-Blue |
| Material | Acrylic -Polyester-Rayon |
| Fabric Type | Tweed |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Skirt |
| Waist | 32 in |
| Skirt Length | Knee Length |
| Style | Straight & Pencil |
| Theme | City|Preppy |
| Features | Lined |
| Season | Fall|Spring|Summer|Winter |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Handmade | No |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Liz Claiborne |
Material: Rayon-Acrylic-Polyester & Lining: Polyester
Skirt has Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 22”- Interior Hem: 1.5″

















Reviews
There are no reviews yet.