Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Lululemon Men Cargo Shorts Size M Brown Stretch Hiking Trekking Gorpcore
$42.97 $34.38
- These Lululemon Men’s Cargo Shorts in size M are perfect for hiking, trekking, and any outdoor activities.
- Made of a stretchy microfiber fabric, they feature a drawstring closure, elastic waist, and cargo pockets for convenience.
- The brown color and solid pattern make them versatile for various occasions, from casual wear to workwear.
Approximate measurements
Waist: 16in – Inseam:9in -Rise:13in – Length: 19.5in
Short is a little lighter than the pictures
1 in stock
| Weight | 2.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 1.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Closure | Drawstring |
| Occasion | ["Workwear", "Casual", "Travel"] |
| Size | M |
| Fabric Type | Microfiber |
| Accents | Logo |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Pocket Type | Cargo Pocket |
| Inseam | 9 in |
| Style | Cargo |
| Features | ["Stretch", "Pockets", "Elastic Waist", "Drawstring", "Easy Care", "Lightweight", "Moisture Wicking", "Quick Dry"] |
| Season | ["Summer", "Spring", "Fall"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Character | None |
| Fabric Wash | Medium |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Brown |
| Material | ["Polyester", "Elastomultiester", "Nylon"] |
| Front Type | Flat Front |
| Fit | Relaxed |
| Size Type | Regular |
| Theme | ["Outdoor", "City", "Nature", "Hipster"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Lululemon |
- These Lululemon Men’s Cargo Shorts in size M are perfect for hiking, trekking, and any outdoor activities.
- Made of a stretchy microfiber fabric, they feature a drawstring closure, elastic waist, and cargo pockets for convenience.
- The brown color and solid pattern make them versatile for various occasions, from casual wear to workwear.
Approximate measurements
Waist: 16in – Inseam:9in -Rise:13in – Length: 19.5in
Short is a little lighter than the pictures



















Reviews
There are no reviews yet.