Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Maniere De Voir Polyester Stretch Shirt Dress Size 6 Blue Line Art Boho Artsy
$49.97 $39.98
Material: Polyester-Stretch
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 43″(21.5×2) – Pit to pit: 34″(17×2)- Shoulder to cuff: 21” – Waist: 32″ (16×2) – Hips: 34″ (17×2) -Length: 34”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest | 34 in |
| Neckline | Round Neck |
| Closure | Button |
| Occasion | Party/Cocktail |
| Size | 6 |
| Hips | 34 in |
| Accents | Embroidered |
| Dress Length | Mini |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 32 in |
| Style | ["A-Line Dress", "Mini", "Shirt Dress"] |
| Features | ["Collared", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Blue |
| Sleeve Type | Cap Sleeve |
| Material | Polyester-Stretch |
| Modified Item | No |
| Size Type | Regular |
| Design Features | Beaded |
| Theme | ["Art", "Classic", "Cowboy", "Hippie"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Maniere de voir |
Material: Polyester-Stretch
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 43″(21.5×2) – Pit to pit: 34″(17×2)- Shoulder to cuff: 21” – Waist: 32″ (16×2) – Hips: 34″ (17×2) -Length: 34”

























Reviews
There are no reviews yet.