Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
MARK Women 2PC Brown Polyester Beaded Lined Cocktail Skirt Suit Size 10
$43.97 $35.18
Material and lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 32.5”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 34” – Interior Hem: 1.8″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Party/Cocktail |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Polyester |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Beaded"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Hip Size | 41 in |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Mark |
Material and lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 32.5”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 34” – Interior Hem: 1.8″























Reviews
There are no reviews yet.