Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Melissa Nepton Clover Jacket Women M Khaki Beige Faux Leather Puff Sleeve Moto
$65.97 $52.78
- The Melissa Nepton Clover Jacket in khaki beige is a stylish women’s moto jacket made of polyurethane with a soft cotton lining.
Featuring:
- a short length
- 3/4 sleeves
- zip and snap closure
- Zip pockets
- Full side zip
The jacket also includes accents like a zipper detail and pockets, giving it a trendy biker-inspired look.
Pit to pit:18.5”
Shoulder to cuff: 19”
Length: 17.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyurethane |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Short |
| Chest | 36 in |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Closure | ["Zip", "Snap"] |
| Occasion | Casual |
| Size | M |
| Color | Beige |
| Lining Material | Cotton |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Jacket |
| Department | Women |
| Style | Motorcycle Jacket |
| Theme | Biker |
| Features | ["Pockets", "Lined"] |
| Season | ["Spring", "Fall"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Melissa Nepton |
- The Melissa Nepton Clover Jacket in khaki beige is a stylish women’s moto jacket made of polyurethane with a soft cotton lining.
Featuring:
- a short length
- 3/4 sleeves
- zip and snap closure
- Zip pockets
- Full side zip
The jacket also includes accents like a zipper detail and pockets, giving it a trendy biker-inspired look.
Pit to pit:18.5”
Shoulder to cuff: 19”
Length: 17.5”

























Reviews
There are no reviews yet.