Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
METROSTYLE Women Beautiful Cinnamon Genuine Leather Lined Pant Size 12P Y2K
$68.00 $54.40
Beautiful and elegant pant in excellent condition
Pant is lined
Pant has 2 side pockets -2 back pockets – loops for belt
Material: Leather / Lining: Polyester
Measurements are approximate
taken with the garment laying flat, and not stretched.
Pant: Waist: 33″(16.5×2) – Rise: 11.5” -Inseam: 28.5″ –
Length: 38’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Solid |
| Closure | Zip-Button |
| Occasion | ["Business", "Casual"] |
| Size | 12P |
| Waist Size | 33 in |
| Color | cinnamon |
| Material | Leather |
| Rise | 11.5 In |
| Size Type | Petites |
| Department | Women |
| Type | Pants |
| Leg Style | Straight |
| Inseam | 28.5 in |
| Style | Dress Pants |
| Features | Lined-Loops for belt-pockets |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | metrostyle |
Beautiful and elegant pant in excellent condition
Pant is lined
Pant has 2 side pockets -2 back pockets – loops for belt
Material: Leather / Lining: Polyester
Measurements are approximate
taken with the garment laying flat, and not stretched.
Pant: Waist: 33″(16.5×2) – Rise: 11.5” -Inseam: 28.5″ –
Length: 38’’



















Reviews
There are no reviews yet.