Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Michael Hoban North Beach Leather Vtg Soft Leather Dress M Zip Up Glam Timeless
$275.00 $220.00
The Michael Hoban North Beach Leather Vintage Soft Leather Dress is a timeless and glamorous piece that exudes elegance.
Made of high-quality leather, this knee-length A-line dress features long sleeves, a collared neckline, and a zip closure for a stylish and sophisticated look.
This vintage-inspired dress is perfect for various occasions such as travel, parties, or business events. women
This lined dress is a must-have for those who appreciate classic rock or elegant themes in their wardrobe.
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 39″ ( 19.5×2) – Waist: 27″(13.5×2) – Hips: 35″(17.5×2) – Length: 41”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest | 39 in |
| Neckline | Collared |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | M |
| Fabric Type | Leather |
| Accents | Zipper |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 27 in |
| Style | A-Line |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeves |
| Character | Michael |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Material | Leather |
| Size Type | Regular |
| Theme | ["Rock", "Elegant", "Glam"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Michael Hoban |
The Michael Hoban North Beach Leather Vintage Soft Leather Dress is a timeless and glamorous piece that exudes elegance.
Made of high-quality leather, this knee-length A-line dress features long sleeves, a collared neckline, and a zip closure for a stylish and sophisticated look.
This vintage-inspired dress is perfect for various occasions such as travel, parties, or business events. women
This lined dress is a must-have for those who appreciate classic rock or elegant themes in their wardrobe.
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 39″ ( 19.5×2) – Waist: 27″(13.5×2) – Hips: 35″(17.5×2) – Length: 41”























Reviews
There are no reviews yet.