Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Michael Kors Tan Suede Leather Block Heel Tall Boots 9.5M Western Casual Cowgirl
$55.97 $44.78
Michael Kors Tan Suede Low Heel Tall Boots Features a round toe with two pull-tabs at top of shaft Pull on style Leather suede
Shaft: 15 in
Circumference on the wider part of the calf: 15.5 in
Heel: 1.5 in
1 in stock
| Weight | 4.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.0 × 14.0 × 3.0 in |
| Toe Shape | Round Toe |
| Closure | Pull On |
| US Shoe Size | 9.5 |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail"] |
| Platform Height | 1.5 in |
| Calf Width | Narrow |
| Heel Height | Low (1-1.9 in) |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Western |
| Outsole Material | Leather |
| Features | Comfort |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Shoe Shaft Style | Mid-Calf |
| Pattern | Solid |
| EU Shoe Size | 41 |
| Color | Brown |
| Lining Material | Leather |
| Type | Boot |
| Customized | No |
| Heel Style | Block |
| Theme | City |
| Shoe Width | M |
| Upper Material | Leather |
| Insole Material | Leather |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Michael Kors |
Michael Kors Tan Suede Low Heel Tall Boots Features a round toe with two pull-tabs at top of shaft Pull on style Leather suede
Shaft: 15 in
Circumference on the wider part of the calf: 15.5 in
Heel: 1.5 in





























Reviews
There are no reviews yet.