Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Morgan Miller Polyester Skirt Suit Size 8 Purple Short Sleeves Women 2 Piece
$26.00 $20.80
Material and Lining:100%Polyester
Suit and skirtare fully lined – Jacket has 2 faux pockets – Skirt has 2 side pockets
Measurements are approximate Jacket: Across Shoulder Width:33″(16.5×2) – Armpit to Armpit:38″ (19×2)- Length:28″
Skirt: Waist:28″(14×2) – Hips:38”(19×2) – Length:26″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Travel", "Workwear"] |
| Size | 8 |
| Hips | 28 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 28 in |
| Color | Purple |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Polyester |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Mongolia |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Morgan Miller |
Material and Lining:100%Polyester
Suit and skirtare fully lined – Jacket has 2 faux pockets – Skirt has 2 side pockets
Measurements are approximate Jacket: Across Shoulder Width:33″(16.5×2) – Armpit to Armpit:38″ (19×2)- Length:28″
Skirt: Waist:28″(14×2) – Hips:38”(19×2) – Length:26″

















Reviews
There are no reviews yet.