Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
N By Nancy Button Down Mid Length Dress Size S Yellow Floral Bubble Sleeves New
$120.97 $96.78
Thisdress features:
- A vibrant yellow floralpattern
- 3/4 puff sleeves, and around neck with a zip closure.
- This dress is perfectfor formal occasions like weddings, parties, or Holy Communions.
- The fit & flarestyle with a midi length and lined design makes it a versatile and flatteringoption for summer, fall, or spring events.
- Its stylish accents andeasy care instructions
- This dress is afashionable and practical choice for any city-themed event.
Approximates measurements
Chest:37” (19.5×2) – Waist: 31′(15.5×2) – Length: 52”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Closure | Zip |
| Neckline | Round Neck |
| Occasion | ["Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | S |
| Accents | Button |
| Dress Length | Midi |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 31 in |
| Style | Fit & Flare |
| Features | ["Collarless", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Yellow |
| Sleeve Type | Puff Sleeve |
| Material | Cotton-Polyester |
| Size Type | Regular |
| Theme | City |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | N By Nancy |
Thisdress features:
- A vibrant yellow floralpattern
- 3/4 puff sleeves, and around neck with a zip closure.
- This dress is perfectfor formal occasions like weddings, parties, or Holy Communions.
- The fit & flarestyle with a midi length and lined design makes it a versatile and flatteringoption for summer, fall, or spring events.
- Its stylish accents andeasy care instructions
- This dress is afashionable and practical choice for any city-themed event.
Approximates measurements
Chest:37” (19.5×2) – Waist: 31′(15.5×2) – Length: 52”





















Reviews
There are no reviews yet.