Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
NAH NAH COLLECTION VTG 2PC Black Beaded Rayon Acetate Dress Suit Size 6
$63.00 $50.40
Dress Suit is fullylined
Suit has shoulder pads
Material: Rayon-Acetate &Lining:Polyester
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 36″ (18×2) – Shoulder to cuff:23”- Length: 24”
Dress: Pit to pit: 34″(17×2)– Waist: 31’’(15.5×2) – Hips: 38”(19×2) – Length: 32.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest Size | 36 In |
| Occasion | Cocktail |
| Waist Size | 34 in |
| Color | Black |
| Decade | 1900s |
| Material | Rayon-Acetate |
| Size (Women's) | 6 |
| Modified Item | No |
| Size Type | Regular |
| Style | Dress Suit |
| Original/Reproduction | Original |
| Look | Eveningwear |
| Brand | Nah Nah Collection |
Dress Suit is fullylined
Suit has shoulder pads
Material: Rayon-Acetate &Lining:Polyester
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 36″ (18×2) – Shoulder to cuff:23”- Length: 24”
Dress: Pit to pit: 34″(17×2)– Waist: 31’’(15.5×2) – Hips: 38”(19×2) – Length: 32.5”























Reviews
There are no reviews yet.