Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
NEIMAN MARCUS Women Knit Viscose Woven Pull on Bell Sleeve Sweater Size L
$38.97 $31.18
- This Neiman Marcus pullover sweater isperfect for any occasion, whether you’re traveling, running errands or headingto a business meeting.
- The sweater is made with a lightweight, stretchy viscosewoven-polyester material that feels comfortable against your skin and allowsfor easy movement.
- The bell sleeves and round neckline add a stylish touch tothe solid gray sweater, making it a versatile addition to your wardrobe.
Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pitto pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 21”- Length: 24”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Solid |
| Chest | 44 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Neckline | Round Neck |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Travel"] |
| Size | L |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Gray |
| Sleeve Type | Bell Sleeve |
| Material | Viscose Woven-Polyester |
| Fabric Type | Knit |
| Accents | Sleeves |
| Vintage | No |
| Fit | Athletic |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Sweater |
| Style | Pullover |
| Features | ["Lightweight", "Stretch", "Bell sleeves"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Neiman Marcus |
- This Neiman Marcus pullover sweater isperfect for any occasion, whether you’re traveling, running errands or headingto a business meeting.
- The sweater is made with a lightweight, stretchy viscosewoven-polyester material that feels comfortable against your skin and allowsfor easy movement.
- The bell sleeves and round neckline add a stylish touch tothe solid gray sweater, making it a versatile addition to your wardrobe.
Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pitto pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 21”- Length: 24”



















Reviews
There are no reviews yet.