Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New DANILLO Women 2PC White Polyester Lined Short Sleeves Skirt Suit Size 8
$72.00 $57.60
Beautiful and elegantskirt suit New With Tags
Material & Lining: Polyester
Suit & skirt arefully lined
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Length: 24”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 25.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 31 in |
| Color | White |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 40 In |
| Theme | Metal |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Danillo |
Beautiful and elegantskirt suit New With Tags
Material & Lining: Polyester
Suit & skirt arefully lined
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Length: 24”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 25.5”























Reviews
There are no reviews yet.