Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New EMILY Women 2PC Gray Beaded Polyester Lace Lined Skirt Suit Size 18W
$66.00 $52.80
New EMILY Women 2PC Gray Beaded Polyester Lace Lined Skirt Suit Size 18W MSRP $260
Material & Lining:Polyester – Skirt has Elastic on waist
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 26.5”
Skirt: Waist: 40″(20×2)- Hips: 51″(25.5×2) – Length: 26”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 18W |
| Hips | 51 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 18W |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 46 in |
| Waist Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | 100% Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Emily |
New EMILY Women 2PC Gray Beaded Polyester Lace Lined Skirt Suit Size 18W MSRP $260
Material & Lining:Polyester – Skirt has Elastic on waist
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 26.5”
Skirt: Waist: 40″(20×2)- Hips: 51″(25.5×2) – Length: 26”























Reviews
There are no reviews yet.