Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New EMILY Women 2PC Gray Polyester Lined Stand Up Collar Dress Suit Size 18
$69.00 $55.20
Material & Lining:Polyester – Suit and Dress have Lining
Suit has 2 faux pockets– Dress has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 21.5”-Length: 23.5”
Dress: Pit to pit: 46″(23×2) – Waist: 39″ (19.5×2) – Hips: 48″(24×2) – Length: 39.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 18 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Hips | 48 in |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 46 in |
| Waist Size | 39 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Material | 100% Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | Elegant |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Emily |
Material & Lining:Polyester – Suit and Dress have Lining
Suit has 2 faux pockets– Dress has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 21.5”-Length: 23.5”
Dress: Pit to pit: 46″(23×2) – Waist: 39″ (19.5×2) – Hips: 48″(24×2) – Length: 39.5”

























Reviews
There are no reviews yet.